יום שבת, 12 באוקטובר 2013

דלקות פרקים

דלקות פרקים

דלקת פרקים משפיעה על 16.6 אחוז מהאוכלוסייה ב ארה"ב.
שני הסוגים הנפוצים הם:
דלקת מפרקים ניוונית 1.
    (Osteoarthritis או בקיצורOA)   
הפרעה במפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת בליטות עצם במפרקים. דלקת מפרקים ניוונית היא הפגיעה המפרקית הנפוצה ביותר. המחלה מופיעה עם הגיל בתפוצה רחבה. בכ-80 אחוזים מהאוכלוסייה מעל גיל 65 ימצאו סימנים לדלקת מפרקים ניוונית בצילום רנטגן אך רק ב-60 אחוזים מהם יופיעו תסמינים. דלקת מפרקים ניוונית המופיעה בגילאים צעירים היא לרוב משנית לפגיעה טראומטית במפרקים. אין תרופה לדלקת מפרקים ניוונית, אך נהוגים טיפולים תומכים ומשמרים לסובלים מהמחלה.
במהלך דלקת מפרקים ניוונית מופר שיווי המשקל המבני בסחוס המפרקי. תאי הסחוס פועלים לייצור מוגבר של חומרי גלם חדשים ליצירת סחוס אך במקביל הם מייצרים אנזימים המאכלים את הסחוס. מעגל הייצור והאיכול המוגבר של הסחוס מסתכם בירידה בכמות הסחוס. רקמת העצם הסמוכה הופכת אוסטאופורוטית וחסרה. תהליכי ריפוי העצם המופעלים בעקבות הפגיעה בעצם מסתכמים בהופעת בליטות עצם (אוסטיאופיטים) באזור המפרק .
. rheumatoid arthritis או בקיצור RA; 2  דלקת מפרקים שיגרונית  (באנגלית נקראת גם 
היא מחלה כרונית אוטואימונית הפוגעת במפרקים וגורמת להריסתם ההדרגתית. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה רב מערכתית הפוגעת ברקמות נוספות לאלו שבמפרקים.
הגורמים לדלקת מפרקים שיגרונית אינם ידועים אך ההנחה הרווחת כיום מייחסת לגורמים גנטיים שונים בשילוב השפעות סביבתיות, כמו זיהום נגיפי או עישון יכולת להצית תגובת חיסון עצמי של הגוף נגד רקמת ה[[מפרק סינוביאלי קרום הסינוביאלי (סינוביה). התגובות הדלקתיות שמתחילות במפרקים, מתפשטות לרקמות נוספות מחוץ למפרקים, כמו עור, כלי דם, בלוטות |רוק ובלוטת הדמעות, ריאות, קרום הלב, קרום הריאה והשרירים.
החולים סובלים מתסמינים שונים שבהופעתם שונות רבה. חלקם כלליים כמו חום, עייפות ותחושה רעה, וחלקם ייחודיים לאזורים שונים בגוף, כגון מפרקים נפוחים וכואבים (בעיקר בכפות הידיים, בעור, דלקת כלי דם, דלקת |עיניים ועוד.
מחקרים נעשו על מנת להבין כיצד פורצת  המחלה . הכיוונים הפרמקולוגיים הם לדיכוי המערכת החיסונית ופעולות אנטי אינפלומטוריות .
מחקרים אחרונים מראים כי שינויים במבנה המרחבי של ה גליקופרוטאינים משפעלים תגובות התקפיות של תאי מערכת 
דלקת פרקים (ארטריטיס): דלקת מפרקים שגרונית מושפעת ממזונות מסוימים הנצרכים על ידי החולים בה. אך האם יש מזונות שממש עוזרים לרפא דלקת מפרקים שגרונית? אוסטאוארטריטיס – דלקת מפרקים ניוונית פוגעת בנשים יותר מאשר בגברים. לא ידוע על תרופה לטיפול יעיל במחלה. אולם תזונה נכונה ונטילת תוספי תזונה יכולים לסייע ולהקל עליה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה